KULTURA / Ostatní

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
14.10.2018

Sto let republiky v Olomouci: Videomapping, ohňostroj a bohatý program

OLOMOUC

Velkolepé oslavy stého výročí založení republiky se v Olomouci odehrají od 25. do 28. října v centru města převážně na Horním a Dolním náměstí. Zapojí se do nich Univerzita Palackého, Vlastivědné muzeum, olomoucké studio Českého rozhlasu či divadla Tramtarie a Na cucky. Výstaviště Flora květinami slavnostně nazdobí Sloup Nejsvětější Trojice a podloubí radnice. Bohatý program plný výstav, divadelních představení a koncertů doprovodí i dobová rozcvička nebo Československý vědomostní kvíz.

„Program začne už ve čtvrtek a vrcholit bude v den státního svátku, v neděli 28 října. Založení Československa bude celou dobu připomínat i videomapping v barvách trikolóry s projekcí na budovu radnice a ohňostroj, který je v neděli naplánován na 19 hodin,“ uvedl primátor Antonín Staněk.

Vlastivědné muzeum připravilo k výročí hned dvě expozice. „Jedna nese název Od Zborova k republice a připomíná české legionáře. Druhá Vojtěch Preissig – životem pro vlast přibližuje život a dílo jedinečného a nedoceňovaného českého umělce,“ vyjmenoval ředitel muzea Břetislav Holásek. Kromě toho se ve čtvrtek 25. října v muzeu odehraje Zbojnická balada – příběh Nikoly Šuhaje v podání studentů hejčínského gymnázia.

Páteční program je připraven do sálu Reduta s projekcí na velkoplošnou obrazovku na náměstí. „Zazní Moravská Veselka, koncert legend československé populární hudby Josefa Zímy a Yvetty Simonové a slavnostní galakoncert Má vlast v podání Moravské filharmonie Olomouc,“ nastínil páteční hudební program náměstek primátora Pavel Urbášek.

Sobotní program oslav je v režii Univerzity Palackého. Odstartuje ho dobová rozcvička, připraven bude Československý vědomostní kvíz a jako hudební doprovod vystoupí univerzitní sbor Ateneo, swingová kapela New Street Band nebo Tomáš Kočko & Orchestr. V rámci doprovodného programu se mohou návštěvníci těšit na přehlídku historických automobilů, dobový fotokoutek, interaktivní čtyřmetrovou mapu Československa nebo představení komiksu 1918/1968. Studenti budou rovněž po celou dobu lidem rozdávat trikolóry do klopy a dojde i na dobovou módní cyklopřehlídku.

Divadlo na cucky v sobotu dvakrát odehraje představení Jan Opletal. Divadlo Tramtarie přidá pohádková představení pro děti a v Redutě se uskuteční společný koncert Pavola Hammela a Pavla Dobeše.

Oslavy založení republiky budou vrcholit v neděli. Hlavní pietní akt se koná v 11 hodin na Žižkově náměstí u sochy T. G. Masaryka. Přítomni na něm budou i zástupci spolků, tedy sokolové, legionáři nebo hasiči a zakončí jej slavnostní přelet vrtulníkové letky.

Velké studio Českého rozhlasu Olomouc se v pátek promění v Prvorepublikový biograf s unikátními filmovými snímky a k tomu v sobotu pořádá Český rozhlas Olomouc v Redutě za padesátikorunové vstupné společný česko-slovenský dvojkoncert Pavla Dobeše a Pavola Hammela. „Navíc jsme na neděli připravili od devíti do sedmnácti hodin i Den otevřených dveří Českého rozhlasu Olomouc,“ potvrdil jeho ředitel Josef Podstata.

Nedělní odpoledne na Horním náměstí bude plné koncertů, hrát budou Richard Pogoda, Tradicional, Swing band, Red Sock a Radim Schwab. Sto let Československa na závěr připomene večerní ohňostroj.

Programovou nabídku budou celý víkend doprovázet i expozice na obou náměstích. Lidé si budou moci prohlédnout prvorepublikovou školu, prezentaci Akademie věd nebo dobové fotografie Olomouce z roku 1918.

Více o programu najdete na webu 100.olomouc.eu.

Autor / zdroj: Radka Štědrá

Doporučujeme

Alarmy, kamery, centrální vysavače, Olomouc, Hodolanská 41, tel:605251710

Nabízíme komplexní řešení zabezpečení pro jakýkoliv objekt, drátovým i bezdrátovým systémem. Kamerové systémy. TV digitální a družicový příjem. Slaboproudé instalace. Kompletní dodávky centrálního vysávání Electrolux. www.safron.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Podzimní mlsání na hradě Šternberk

V sobotu 19. října 2019 se ponese hradem Šternberk vůně dobrého jídla, neboť na tento den se připravuje gurmánský festival - PODZIMNÍ MLSÁNÍ. Stejně j

Post

Nedočkavý pacient vykopl dveře na traumatologii

Oznámení o agresivním pacientovi, který poškodil dveře na oddělení urgentní příjmu – traumatologii ve fakultní nemocnici, řešila ve středu po poledni

Post

Paseka má novou louku. Pomůže s léčbou pacientů

Novou „kolegyni“ mají lékaři, kteří pečují o pacienty v Odborném léčebném ústavu v Pasece na Olomoucku. Je jí Sluneční louka, díky jejímž úpravám teď

PARTNEŘI

safron www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA