Zoo Olomouc / Olomouc
Olomoucká zoologická zahrada patří k největším v Česku. Návštěvníci v ní mohou zavítat hned do několika expozicí. Navíc tady myslí také na děti, pro které jsou k dispozici výukové programy přímo v zoo.
Olomoucká zoologická zahrada se rozprostírá v lesích podhůří Nízkého Jeseníku na Svatém Kopečku kousek od Olomouce. Její návštěvníci v ní nejčastěji vyhledávají především pavilony žiraf, opic, šelem, netopýrů, levhartů mandžuských a také jihoamerický pavilon. Velikému zájmu se těší také společný výběh medvědů a vlků, průchozí výběh klokanů, mořská akvária nebo Euroasijské safari. Pro děti je přímo v areálu umístěno dětské hřiště a lanové centrum Lanáček. Blízký kontakt se zvířaty je dětem umožněn ve výběhu ovcí, koz a lam.
Olomoucká zoo patří k největším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě a také vede plemennou knihu kozorožců kavkazských, kterých ve volné přírodě žije již jen několik tisíc. Jako jediná v ČR množí lvy berberské a neméně se jí daří v odchovu obou druhů mravenečníků. Podařilo se jí odchovat více než padesát mláďat žiraf Rothschildových. Z dalších úspěšně chovaných druhů lze zmínit lvíčky zlaté, tři druhy gibonů, lemury, hrošíky liberijské, medvědy malajské, lvy berberské, vlky, fenky, celou řadu malých koček, zoborožce kaferské, plameňáky, jeřáby, orly stepní či krokodýly čelnaté.
Infokiosky
V rámci Regionálního operačního programu Střední Morava se začal v polovině roku 2010 v olomoucké zoo budovat systém infokiosků. V areálu zoologické zahrady vyrostly tři stylizované dřevěné přístřešky – jeden u dětského hřiště, druhý před vyhlídkovou věží a další za výběhy pavilonu šelem před ubikací sobů. Informační centra jsou umístěna na nejlépe situovaných místech, která zároveň návštěvníkům umožní atraktivní výhledy při odpočinku. Přístřešky jsou rozděleny do dvou sekcí, v jedné je odpočinková zóna s dřevěnými sedáky, v níž se mohou návštěvníci schovat i před nepřízní počasí. V druhé je volná plocha s terminálem s dotykovým displejem a nainstalovaným informačním systémem, v němž se uživatelé mohou dozvědět mnoho informací o olomoucké zoo, najít si mapku areálu, poslat e-mail s pozdravem ze zoo a svou fotografií a v neposlední řadě zde také najdou informace o dalších turistických cílech Olomouckého kraje i o samotném městě Olomouci.
Safarivláček
Aby malé nebolely nožičky a velcí si mohli zahradu nejen projít, ale i projet, nabízí Zoo Olomouc návštěvníkům místní dopravu v podobě safarivláčku.
Vláček odjíždí v 10 až 15 minutových intervalech ze zastávky Safari Afrika pod pavilonem žiraf. Cesta trvá přibližně 30 minut, z vláčku není možné cestou vystupovat, pasažéři jsou vysazeni na stejném místě, kde nastoupili.
Cena jízdenky pro cestující od 2 let je 40 korun. Jízdenku na safarivláček zájemci zakoupí přímo ve vláčku. Hromadné jízdy safarivláčkem (zájezdy, školní výlety apod.) se dají objednat na telefonních číslech 602 321 137 nebo 778 025 006.
Vyhlídková věž
Raritou olomoucké zoo je vyhlídková věž s moderní kovovou konstrukcí trojúhelníkového půdorysu. Autorem projektu je architekt Jan Navrátil. Stavba rozhledny byla zahájena v roce 1972 z důvodu mimořádné dotaci komise pro rozvoj cestovního ruchu. O dva roky později, tedy v roce 1974, se z ní pohledem do údolí těšili první návštěvníci. Vyhlídková věž dodnes tvoří hlavní dominantu zoo viditelnou z dalekého okolí. Její celková výška je 32 metrů nad úrovní okolního terénu. Z horní vyhlídkové plošiny, která je ve výšce 29,3 metru, mohou návštěvníci pozorovat některá zvířata v zoo, obdivovat barokní architekturu baziliky Navštívení panny Marie, sledovat panoráma Olomouce a jeho okolí, nebo za jasného počasí dokonce zahlédnout i siluetu Jeseníků s nejvyšší horou Pradědem. Na věž zájemce z horní terasy dovede 128 schodů, plocha vyhlídkové plošiny je 18,6 metrů čtverečních. V původním stavu sloužila až do roku 1999, kdy byla započata rekonstrukce obou teras, odstraněno bylo plechové opláštění a věž byla opatřena novým nátěrem. V roce 2015 došlo k další velké rekonstrukci, opravě některých částí zábradlí a výměně podlahy horní plošiny. Věž také získala zářivý modrožlutý antikorozní nátěr. Na dolní terase najdou návštěvníci restauraci Pod Věží s bohatým výběrem občerstvení a venkovním i vnitřním posezením a sociální zařízení.
Pro školy
Výukové programy
Vyměnit přírodu za školní lavice je snem mnoha žáků, studentů, ale i učitelů. Zoologická zahrada Olomouc podporuje školská zařízení a sama působí i jako vzdělávací instituce. Připravila možnost, jak si sestavit program, který bude zapadat do učebních plánů nebo prostě jen oživí školní výlet. Fundovaní průvodci nabídnou dětem i pedagogickému doprovodu mnoho nejen poučného, ale i zábavného.
Více informací zájemci najdou na webových stránkách Zoo Olomouc.