AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Pixabay

Olomoucký kraj

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro neplodnost. Služby reprodukční kliniky v Olomouci loni vyhledalo přibližně o 7 % více párů než předchozí rok.

Zatímco před deseti lety provedla centra asistované reprodukce 23 798 cyklů ročně, které měly vést k léčbě neplodnosti, dnes je jejich počet téměř dvojnásobný. Poslední data z roku 2017 hovoří o 42 773 cyklech ročně. Nejčastěji jde o IVF, kdy probíhá asistované oplodnění „ve zkumavce“. „Ženy plánují mateřství příliš pozdě. Odkládají je kvůli kariéře nebo proto, že stále nenašly vhodného partnera. Jak ale stárnou, šance na přirozené otěhotnění klesá,“ vysvětluje expertka na umělé oplodnění MUDr. Olga Koutná z IVF Clinic v Olomouci. Nejlépe je podle odborníků ženské tělo na těhotenství připraveno mezi 20. a 30. rokem. Průměrný věk, kdy ženy rodí děti, však rok od roku stoupá – na Olomoucku se přes třicítku přehoupl už před třemi lety. „Ženy se s konkrétním množstvím vajíček již rodí. V průběhu života pak na ně působí všechny okolní vlivy. Jejich kvalita a rezerva se po 35. roku věku ženy rapidně snižuje,“ doplňuje MUDr. Koutná.

Odborníci se shodují, že mnoho neplodných párů je na štíru se zdravou životosprávou. Obezita, která je spojována především s rizikem rozvoje srdečních chorob, je v cestě za miminkem zásadní překážkou. Ženám zhoršuje průběh těhotenství a zvyšuje riziko potratů. Obézní muži mají zase horší hodnoty spermiogramu. Ty se za posledních 25 let snížily o 60 %. Zatímco v minulosti považovala Světová zdravotnická organizace za normální hodnotu 40 milionů spermií na mililitr, nyní je to 15 milionů na mililitr.

Návštěvu specializovaného pracoviště by podle odborníků neměly odkládat především páry starší 35 let. Možné potíže s početím signalizuje u žen již nepravidelnost menstruačního cyklu. U mužů mohou na neplodnost upozornit urologické potíže či opakované záněty prostaty a močových cest. Rychlý vývoj v oblasti umělého oplodnění dnes umožňuje nechat si zdravá vajíčka zmrazit, zvolit správné načasování na oplodnění nebo oddělit spermie schopné početí od těch nekvalitních. „Laboratorní metody nám pomohou rozpoznat, v jaké chvíli je vajíčko skutečně zralé. Tehdy se v něm totiž dělicí vřeténko poskládá do správného tvaru. Pozorování něčeho takového nebylo ještě před třemi lety vůbec možné,“ dodává Ing. Andrea Nesvadbová, vedoucí embryologické a andrologické laboratoře, která se v tomto oboru pohybuje přes 27 let. V Olomouckém kraji fungují tři centra reprodukční medicíny. Pojišťovny v současné době proplácejí 4 cykly ženám do 39 let.

Autor / zdroj: Ivana Šalbabová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.