AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Porodnice nemocnice ve Šternberku nabízí i domácí laktační poradenství
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Radka Miloševská

Šternberk

Rady ohledně kojení v pohodlí domova mohou získávat maminky ze Šternberka i okolí již dva roky a o tuto službu je mezi ženami velký zájem. Služby terénního laktačního poradenství nabízí nemocnice již od května 2021, a to ve spolupráci se specialistkou s více než pětadvacetiletou praxí v oboru, která navíc nastávajícím maminkám poradí i ohledně péče o novorozence a zkontroluje po porodu zdravotní stav maminky i miminka.

„Maminkám nabízím kompletní poporodní péči zahrnující kontrolu zdravotního stavu rodičky i miminka, laktační poradenství, tedy rady ohledně kojení, nebo edukaci ohledně péče o novorozence, vyjmenovává Mgr. Pavla Königová, porodní asistentka, která spolupracuje s MUDr. Haraštou v gynekologické ambulanci v Litovli a laktační poradkyně Nemocnice AGEL Šternberk, která má s laktačním poradenstvím v domácím prostředí více než desetileté zkušenosti.

V loňském roce službu využilo měsíčně okolo dvaceti maminek. Aktuálně za nimi dojíždí specialistka zejména v rámci okresu Olomouc. V takovém případě hradí poradenství i dopravu zdravotní pojišťovna. Po dohodě a za úhradu je ale možná návštěva a poradenství i za hranicemi okresu.

„V rámci laktačního poradenství řešíme vždy to, co daná maminka potřebuje. Nejčastěji je to technika kojení a taktika kojení, tedy polohy při kojení, přikládání k prsu (ideálně bez nadbytečných pomůcek), podpora tvorby mléka či spouštění mléka, optimalizace taktiky kojení, aby dítě co nejschůdněji prospívalo a bylo spokojené. Řešíme ale i ragády, tedy praskliny na bradavkách, záněty prsu a různé další potíže. Vždy se snažíme spolu s maminkou najít taktiku a techniku, která bude mamince a miminku nejlépe vyhovovat, a to vše v domácím prostředí, popisuje Pavla Königová s tím, že službu nejhojněji využívají maminky v prvních dnech a týdnech po porodu, bez obtíží ji ale mohou využít i maminky s několikaměsíčními kojenci, pokud se vyskytne nějaký aktuální problém či dotaz.

Co se týče trendů, pozoruje porodní asistentka v posledních dvou dekádách zvýšenou podporu i zájem o kojení. „Samozřejmě je vše velmi individuální a každá žena má vše nastavené jinak, obecně je kojení ale intenzivně podporováno. A také maminky samotné mají daleko větší zájem dlouho a efektivně kojit. Hlavní změnu vidím ale v mediální "masáži" maminek, a to bohužel i ze strany některých odborných zdrojů, ohledně pomůcek ke kojení, různých přípravků a zásad při kojení. Informace jsou mnohdy matoucí. Maminkám se proto snažím pomoci se v nabídce a informacích vyznat, a hledat jejich cestu k úspěšnému a pohodovému kojení, uzavírá porodní asistentka a laktační poradkyně, která je maminkám k dispozici na telefonním čísle 721 612 780.

Autor / zdroj: Šternberk

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.