KULTURA / Divadlo

Tramtarie nabídne legendární klasiku. Válka Roseových překypuje černým humorem a hereckou akcí
 
Autor / zdroj foto: Archiv pořadatele

Olomouc

Divadlo Tramtarie uvede druhou premiéru letošní sezony, kterou pojalo opravdu ve velkém. Diváci se tak mohou těšit na originální divadelní adaptaci slavného románu Warrena Adlera a ještě slavnějšího filmu Dannyho DeVita v hlavních rolích s Kathleen Turner a Michaelem Douglasem. Premiéra inscenace v režii uměleckého šéfa Vladislava Kracíka proběhne v úterý 29. listopadu v 19 hodin v Divadle Tramtarie.

Válka Roseových je černá komedie, která si s nemilosrdnou nadsázkou bere na paškál problémy partnerského soužití, potažmo manželství. Hlavními hrdiny hry jsou Barbara a Oliver Roseovi, kteří hned od svého prvního setkání utvoří naprosto ideální pár, zkrátka tu dvojici, u které by si všichni řekli: Ano, ti dva si byli souzeni. A přesně tady začíná bláznivý příběh Války Roseových, který vede od prvních drobných rozporů v tomto dokonalém soužití až po jeho totální rozklad. Průvodcem celého příběhu je potom zkušený rozvodový právník Govin Goldstein, který je nekonečnou studnicí sarkastických historek na téma, jak se změní muži a ženy po tom, co si navléknou snubní prstýnky.

Zkoušení nové inscenace navázalo na premiéru komedie Horory z manželských ložnic, která se stala velkým diváckým hitem. Válka Roseových má obdobné ambice, rovněž by podle přání inscenačního týmu měla zaujmout nejširší spektrum diváků. O kvalitě předlohy by  měla hovořit nejen obrovská divácká úspěšnost filmové podoby, ale také označení Adlerova příběhu za nejslavnější a nejzábavnější rozvod všech dob.    

Hra Válka Roseových je v první řadě velkou hereckou příležitostí pro představitele ústředního páru, u kterého je kromě hereckých kvalit nezbytná rovněž velká „jevištní chemie“. V našem provedení se v roli Barbary představí přední herečka souboru Tramtarie Barbora Šebestíková a v roli Olivera hostující Jan Ťoupalík, rovněž jedna z nejvýraznějších tváří mladé herecké generace Moravského divadla Olomouc“. Jsem plně přesvědčen, že oba tito herci zmíněné podmínky bezezbytku naplňují, a že se diváci budou opravdu ze srdce bavit," řekl Vladislav Kracík, režisér inscenace.

Vypravěče příběhu a rozvodového právníka v jedné osobě hraje zkušený Marek Zahradníček, v roli Barbařiny kamarádky a rovněž rozvodové právničky Henrietty se představí Jana Drgová, dceru Roseových potom nejnovější posila souboru Tramtarie Alena Makayová.

Diváci Tramtarie jsou již zvyklí na překvapivé řešení scény a kostýmů, a ani tentokrát nebudou zklamáni. Výtvarníkem inscenace je Hynek Petrželka, který již v Tramtarii vytvořil několik originálních scén, za všechny připomeňme například bazén z Velkého Gatesbyho. Autorem hudby k inscenaci je Matěj Štrunc.Režisérem inscenace je Vladislav Kracík. Hrají Barbora Šebestíková, Jan Ťoupalík, Marek Zahradníček, Jana Drgová a Alena Makayová. Autorem scény a kostýmů je Hynek Petrželka. Hudbu k inscenaci složili Matěj Štrunc a Kristýna Hulcová.


Warren Adler: Válka Roseových / černá komedie

Obsazení
Barbora Šebestíková
Jan Ťoupalík
Marek Zahradníček
Jana Drgová
Alena Makayová

Tvůrčí tým:
Autor: Warren Adler
Překlad: Ondřej Sokol
Režie: Vladislav Kracík
Scéna a kostýmy: Hynek Petrželka
Kostýmní spolupráce a rekvizity: Romana Vopičková
Hudba: Matěj Štrunc, Kristýna Hulcová
Light design, světla: Daniel Bodlák, Aleš Hejral
Sound design, zvuk: Jonáš Meixner
Výroba scény: Richard Andrýsek
Produkce: Tereza Matějková, Vlasta Pechová
Plakát: Petr Macháček
Foto na plakát: Daniel Schulz
Výběr ostatní hudby: Vladislav Kracík
Fotky z inscenace: Marek Malůšek

Autor / zdroj: Vlasta Pechová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.