Hrad Šternberk / Šternberk
Hrad Šternberk, původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce, láká návštěvníky nevšední atmosférou. Půvabné kulisy hradu potom tvoří okolní lesopark a dnešní podhradí.
Liechtensteinské sbírky
Prohlédněte si nejstarší části hradu: gotickou kapli, rytířský sál a renesanční přístavbu z období Berků z Dubé a Lipé. Kompletně vybavené hradní interiéry překvapí svou velkorysostí a bohatou výbavou uměleckých předmětů dovezených z celé Evropy, především umění 15. století. Výjimečně dochovaná kolekce sbírek Jana II. z Liechtensteinu tvoří z hradních interiérů výkladní skříň knížecí sběratelské vášně.
Jak se žilo na šlechtickém sídle
Část této instalace je věnována posledním majitelům hradu Liechtensteinům a je doplněna o mobiliář pocházející z uzavřených hradů a zámků severní Moravy Hnojníku, Lipníku či Potštátu. Zatímco v 1. patře najdete hlavně gotiku a renesanci, 2. patro představuje historické slohy od baroka až po secesi.
Liechtensteinská dominia střední Moravy
Seznamte se nejen s historií rodu a jeho významnými osobnostmi, ale i se současností knížectví Lichtenštejnského. Společné dějiny dnešního knížecího rodu Liechtensteinů a českého státu trvají 760 let. Svými aktivitami v politické, kulturní, hospodářské i sociální oblasti zanechali příslušníci tohoto významného rodu na střední Moravě nesmazatelné stopy.
Z historie hradu
Hrad Šternberk založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. První písemný záznam najdeme v listině z roku 1269. Dokument zároveň vymezoval hranice šternberského panství a kláštera Hradisko. Z obranného sídla byl hrad v 70. letech 14. století přestavován a rozšířen. Biskup Albert II. ze Šternberka, významný církevní hodnostář a vlivný diplomat, využíval hrad jako svou rezidenci. Pozornost biskupa se upírala především ke kapli, kterou nechal vyzdobit ve stylu panujícím tehdy na dvoře Karla IV. Během prohlídky vás překvapí členitost hradu a jeho velká rozloha a bohatá výzdoba od gotiky až po secesi.
V 16. století proběhla díky rodu Berků z Dubé a Lipé renesanční rekonstrukce hradu. Po rozsáhlém požáru byl hrad přestavbou rozšířen o renesanční křídlo s „Vizitkovým sálem“ a s unikátními hráňovými klenbami. Berkové také zasáhli do života v podhradí, v němž nechali vybudovat systém hospodářských a správních budov.
Historie hradu Šternberka je bezprostředně spjata s rodem Šternberků i s pohnutými chvílemi českých dějin – s husitskými válkami, s potomky českého krále Jiřího z Poděbrad, s knížaty z Minstrberka i s třicetiletou válkou, během které město i hrad značně utrpěly.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.